המציאות מראה כי כאבים בברך הינך נפוצים מאד בקרב גברים ונשים, בני כל הגילאים. חייבים לזכור כי כאבי ברכיים עלולים להיגרם עקב לא מעט סיבות, כשדבר נוסף התורם למורכבות הוא שהם לא נעלמים מעצמם, בדרך כלל. תחת זאת, בהיעדר טיפול מתאים הם רק מחמירים ועלולים להשפיע לרעה גם על אזורים אחרים בגוף. בתנאים האלה, עולה שאלה משמעותית אחת: איך בדיוק מאבחנים את הבעיה?

כאבים בברךמיקום הכאב בברך

אין צל של ספק שאבחון כאבים בברכיים הוא חיוני, כשרצוי שהוא יתבצע שעה אחת קודם. זאת ועוד, פתרון הבעיה אפשרי רק כאשר מזהים באופן מדויק את המקום הספציפי שלה בברך, כאשר לכל אזור בברך בעיות ומחלות משלו: כאבים בחלק הקדמי של הברך, אם לוקחים תלונה נפוצה מאד, עלולים להצביע על תסמונת מפרק ירך פיקה, דלקת פרקים ניוונית, חוסר יציבות של הפיקה, דלקת בגיד הפיקה ועוד.

בחינת ההיסטוריה הרפואית

השלב המרכזי הראשון באבחון ובטיפול בכאבים בברך הוא למידת ההיסטוריה הרפואית של המטופל ושל משפחתו: לא פעם, הסיבות הספציפיות לבעיה עוברות בתורשה. במעמד זה, צריך המטופל להעביר לרופא כמה שיותר פרטים על הכאבים ותסמיניהם: מתי הכאבים התחילו להופיע? מהם התסמינים הספציפיים של הכאב, מתי הם מחמירים ומתי הם הופכים לקלים יותר? האם הברך עברה חבלה או פגיעה פיזית אחרת? וכיוצא בזה. התשובות לשאלות אלה מאפשרות לרופא לשלול סיבות מסוימות לכאבים, או אפילו מביאות לכך שהוא כבר יכול לבצע אבחון ראשוני כללי של הבעיה.

בדיקות גופניות

לאחר שמתבצע התשאול של המטופל, מתחיל החלק הביצועי של האבחון. הרופא מבצע בדיקה גופנית של הברך, כאשר בדיקה זו מבוססת על ביצוע תנועות שונות של האדם המאובחן, והתבוננות של הרופא על כך: הליכה, קפיצה, עמידה וכיוצא בזה. הרופא ממשש את האזורים השונים בברך, ומבצע לעיתים בדיקות משלימות שעשויות לסייע לו ללמוד על ממדי הבעיה ותסמיניה. בדיקות נוירולוגיות או אורתופדיות, למשל, נכנסות לתמונה בלא מעט מקרים.

בדיקות מעבדה

לאחר שני השלבים הראשונים, ייתכן כי הרופא כבר יידע להעריך את סוג הבעיה וממדיה. כאשר הוא עדיין לא יכול לספק תשובה חד משמעית, נידרש להיכנס לעובי הקורה ולבצע בדיקות מקיפות מעט יותר. האדם המאובחן נשלח לביצוע בדיקות מקיפות, לרוב בדיקות רנטגן או מעבדה, כאשר התצלומים מנותחים על ידי הגורם המקצועי.

כמעט בכל המקרים, לאחר הצילום ניתן יהיה לדעת בכל מאת האחוזים מהי הבעיה ממנה האדם סובל, מה שיאפשר לגורם המקצועי להציע תכנית טיפולית או שיקומית מתאימה.