התקן תוך רחמי הוא התקן המיועד למניעת הריון. זהו התקן בצורת האות T שמיוצר מפלסטיק ונחושת ומוחדר לחלל הרחם על ידי רופא נשים. לצד התקן רגיל קיים גם התקן תוך רחמי הורמונלי שמוחדר באותה צורה אבל תפקידו לשחרר את ההורמון פרוגסטורן.

שיקולים לשימוש בהתקן למניעת הריון

יש כמה שיקולים שכדאי להתייחס אליהם לפני שמחליטים האם להשתמש בהתקן למניעת הריון:

א. עברה הרפואי של האישה – בדיקת העבר הרפואי של האישה מיועדת לשלילת מצבים שבהם לא מומלץ להשתמש בהתקן. ההתקן לא מתאים לנשים שסבלו בעבר מדלקות באגן והוא אסור עבור נשים עם בעיות ברחם או בצוואר הרחם. ההתקן גם אסור לשימוש במקרים של דימום לא מוסבר מהנרתיק.

ב. הריון חוץ רחמי – נשים שעברו בעבר הריון חוץ רחמי צריכות להתייחס אליו כשיקול לפני השימוש בהתקן כאמצעי למניעת הריון נוסף. מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל כדי להתאים לנשים התקן שלא יסכן אותן.

ג. יחסי מין – התקן למניעת הריון הוא אמצעי מניעה יעיל לנשים שמקיימות יחסי מין עם שותף פעיל אחד בלבד. הוא לא מומלץ לנשים פעילות מינית עם שותפים שונים, כי הוא לא מגן מפני העברות מחלות מין. במידה והאישה או בן זוגה לא בטוחים האם הם נושאים מחלות מין, מומלץ להגיע ולהיבדק לפני התאמת ההתקן.

יתרונות של ההתקן

מתוך רשימת השיקולים קל להבין את היתרונות של התקן למניעת הריון. ראשית, זהו אמצעי שמיועד לרוב הנשים ולטווח גילאים רחב. הוא מבטיח הגנה מיידית מפני כניסה להריון והפוריות חוזרת לסדרה ברגע שמוציאים אותו. הפעילות של ההתקן לא מופרת בזמן טיפול תרופתי והוא מיועד גם לנשים מניקות. ההתקן לא מפריע לקיום יחסי מין והוא אינו מורגש בשגרה.

חסרונות של ההתקן

לעיתים נדירות סובלות נשים עם התקן למניעת הריון משינויים במצב הרוח ובחשק המיני. חיסרון נוסף הוא שאצל חלק מהנשים הדימום שמלווה את המחזור נעשה כבד יותר, ויש גם נשים שחוות רמות מסוימות של כאב. כמו כן, ההתקן לא מגן כאמור ממחלות מין.