במקרה שיצאתם לרחוב בחודשים האחרונים, אפשר להניח שהבחנתם בעובדה שלא ניתן לחמוק ממנה. למעשה כולנו עוטים על האף והפה מסכות פנים וזאת בצל משבר הCOVID-19 הנודע גם כוירוס הקורונה. בתחילת המשבר, לא מאוד נתפלא לגלות שניסיתם לשים ידיכם על מסכות, ונתקלתם במחירים מופרכים או במלאים ריקים. התפשטותו של הנגיף בארץ ובעולם, גרמה להפיכת מסכות הפנים המבוקשים ביותר בארץ, מה שדחף יצרנים וספקים בכל מקום לדרוש מחירים גבוהים יותר.

אם כן, ברור לכל כי התפשטות וירוס ה"קורונה" הגיעה זה מכבר לארץ כמו לכל רוב מדינות העולם ודבר זה בא לידי ביטוי בין השאר בביקושים חסרי תקדים למסכות פנים היגייניות. כדי לאפשר התמגנות בשיטה האפקטיבית והמירבית עם נגיף ה"קורונה", מוטל עליכם להקפיד על סטריליות והיגיינה מושלמת בין היתר על-ידי שימוש במסכות נשימה.

מסכות לפנים להגנה בריאותית
מסכות לפנים להגנה בריאותית

אם חיפשתם מידע על מסכות לפנים – לניקוי או טיפוח לחצו כאן (פרסומת)

בכתבה זו תקבלו ריכוז גדול של המידע שקיוויתם לקרוא על מסכות נשימה. כל הטיעונים נמצאים במאמר זה נכתבו במטרה להעניק ידע אינטלקטואלי בלבד והם אינם יכולים להוות או מהווים המלצה מחייבת ואולי חלופה לייעוץ עם רופא.

לפניכם לקט פרטי מידע חשובים בנוגע למסיכות המגן:

 1. מסיכות הפנים זמינות למכירה בחנויות רבים מספור, כולל בחנויות מקוונות.
 2. המסיכות ההיגייניות הן מסיכות סטריליות המיועדות למנוע כניסה לחיידקים הנעים באוויר ומשמשת כאמצעי הגנה.
 3. עד כמה שמישהו יכול לדעת, חיות מחמד כמו חתול או כלב, בעקרון אינן יכולות לקבל או להדביק באף אחד את וירוס הקורונה.
 4. מסכות פנים מסוגלות למנוע כמעט לגמרי את הנטייה לגעת עם הידיים בפנים.
 5. נגיף הקורונה מועבר מאחד לשני דרך נתז טיפות עקב שיעול, דיבור ולחלופין התעטשות.
 6. לפני הקורונה התפרץ אפילו בארץ, חפיסה המכילה עשר מסיכות מגן לשימוש חד פעמי עלתה 10 שקלים, אך הביקוש החריג העלים אותן מהמלאי ולאורך פרק זמן כלשהו, מחיר זה הספיק להשגת 3 מסכות מגן, ובמקרים לא מעטים – רק למסכה אחת ולא יותר מכך.
 7. אם עד היום הייתה לנו אפשרות בחירה האם ללבוש מסיכה בכל פעם שאנחנו יוצאים דרך הדלת אל העולם בחוץ, לאחרונה השתנתה בהוראות הממשלה ויש חובה לחבוש מסכה בכל פעם שאנו יוצאים למרחב ציבורי.
 8. רוב רובם של האנשים שנדבקים בנגיף לא יחושו תסמיני מחלה, לא ירגישו ובשום אופן לא כמי שנדבק בוירוס, אבל עלולים להדביק אחרים.
 9. צריך להגיד כי מסכות הגנה פועלות באופן יעיל הרבה יותר כשמשתמשים בהן לצד שמירה על ניקיון באופן שוטף, בין היתר בעזרת שטיפת ידיים והימנעות ממגע באזור הפה ושאר הפנים.
 10. כדאי להשתמש במסכות פנים העומדות בתקן של 95, כגון KN95, N95 ו-FFP2, כשיוצאים אל העולם או חולקים אזור מסוים עם הסביבה.
 11. שימוש במסכות לפנים בעלות פילטר לא מספק הגנה לסביבה ואפילו מאפשר פליטת חומרים ללא הפרעה מזה שעונד אותה, כלפי מי שנמצא לידו.
 12. בנסיבות חריגות, כשאין בנמצא מסכות פנים, ניתן לשקול באין ברירה אחרת לאלתר מסכות לפנים מתוצרת ביתית.
 13. מסכות פנים KN95 נועדה לצמצם את חשיפת הלובש אותה לחלקיקים קטנים הנמצאים באוויר. נשמיות בתקן זה מסננות בהצלחה את רוב החלקיקים באוויר, כ-95% מסך החלקיקים הגדולים מ- 0.3 מיקרומטר. מסכת מגן יכולה להחזיק בשימוש של עד כ-9 שעות וניתן לעשות בהן שימוש חוזר. מסכה זו מספקת הגנה דו כיוונית, אף על האדם העוטה אותה וגם על הסביבה וזה בין היתר בדיוק מה שהופך אותה למומלצת ביותר לעניין מגפת הקורונה.
 14. על פי הנחיות משרד הבריאות, כולם מחויבים ללבוש מסכות פנים באזור הציבורי, ובמיוחד באזורים בתוכם ישנה תנועה הומה של בני אדם – נכללים בזאת סופרים ופארמים למיניהם, תחב"צ ובסביבת העבודה.
 15. מסכה לפנים נגד חיידקים, או לחלופין נשמית עם פילטר, עשויה לסייע בעצירת החיידקים אם כי היא פחות עוזרת למי שיש זקן. זו האמת – חבישת מסכות פנים ונשמיות לא מועילה לגברים שיש להם זקן או זיפים ארוכים.
 16. לפי מכון דוידסון, שהתעסק האם מסכות פנים, כגון מסכות מגן נשימתיות, עוזרות לזה שחובש אותן להפיץ מחלות ויכולות לשמש כמסכה נגד חיידקים, או מסכה לקורונה.
  על פי נתונים שפורסמו על-ידם, הדבקה טיפתית מתרחשת תוך כדי התעטשות או שיעול של נשא. ברוב המקרים נוצרות טיפות די גדולות, שעלולות להדביק מישהו אחר (אם כי תיתכן גם הדבקה באופן שמערב משטחים).
 17. עוד לפני שמדברים על מסכה נגד קורונה, כדאי לוודא שמקפידים על משמעת היגיינית גבוהה -בראש ובראשונה שטיפת ידיים לאחר כל חשיפה אפשרית ואם מתעטשים, לוודא שאתם מתעטשים לתוך ממחטה ובמינימום לכיוון המרפק.
 18. מסכות פנים להגנה על דרכי הנשימה והפה יעילות כנגד חלקיקים הנישאים באוויר, אך אינן מסוגלות להגן מפני גזים ואדים, ומכיוון שכך מדורגות אחת מתחת למסכות גז ומסכות אב"כ כמו אלו הזכורות לנו ממלחמת המפרץ.
 19. ארגון הבריאות העולמי הורה שרק מי שיש לו את הווירוס חייב להשתמש ב מסיכה, מתוך במטרה לצמצם את הפצת הווירוס שלו – או לאנשי רפואה שבאים במגע קרוב עם בני אדם אחרים שנדבקו בנגיף.